Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jachty są stworzone do celów turystyczno-sportowych, a statki służą do transportu ludzi i towarów. Jedne są małe przeznaczone tylko dla kilku osób, a inne są potężne i pozwalają na to, by tysiące ton towarów lub setki osób przemieściło się z jednego miejsca w inne. Jakie zasady obowiązują w konstruowaniu pojazdów wodnych? Dlaczego statek pływa? Na te pytania szukały odpowiedzi dzieci biorące udział w realizowanym przez p. Elżbietę Kaczyńską programie „Kompetencje na szóstkę”. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli film, w którym naukowiec opowiada o statkach. Następnie znakomicie odpowiadali na pytania: jak ludzie dawniej podróżowali, jak wyglądały pierwsze statki, co przewoziły tratwy, w jakim celu wykorzystywane są łodzie podwodne itp. W dalszej części poznali najważniejsze zasady obowiązujące przy konstruowaniu statków. Obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą różne rodzaje statków. Zastanawiali się przy tym, co sprawia, że jedne statki mogą przewozić towary, a inne toną. W tym celu wykonali doświadczenie wykorzystując różne zgromadzone przedmioty (drewniane, metalowe, plastikowe, małe i duże, z plasteliną w różnym kształcie) zanurzając je w wodzie sprawdzili, dlaczego jedne przedmioty toną, a inne utrzymują się na wodzie. W drugiej części zajęć główne zadanie polegało na skonstruowaniu wybranego modelu statku, żaglówki lub tratwy. W tym celu dzieci wcieliły się w role konstruktorów i stworzyły w zespołach kilkuosobowych przestrzenne modele. Potrzebnych było wiele prób i udoskonaleń, ale efekt końcowy był imponujący, wszystkie statki wspaniale pływały napędzane wiatrem - dmuchaniem wszystkich uczestników. Już wkrótce odbędą się kolejne zajęcia, tym razem dzieci wcielą się w role projektantów.
Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji na:
http://www.kizoa.com/Montaż-Wideo/d178191010k9843758o1l1/dlaczego-statek-pywa

  • WP_20180308_026
  • Dlaczego statek pływa_
  • IMG_0077
  • WP_20180308_028
  • WP_20180308_030
  • WP_20180308_011_Fotor
  • IMG_0079
  • IMG_0076
  • IMG_0069
  • WP_20180308_025