Zakończyliśmy pierwszą przygodę
z fundacją Nowoczesna Polska!
W miesiącach listopad/grudzień 2016 roku wzięliśmy udział w projekcie: „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” Projekt był realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas.
Jego celem było podniesieni kompetencji całej społeczności szkolnej w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. Działania projektowe angażują całą społeczność szkolną. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
ZALETY PROJEKTU:
- udział w projekcie jest bezpłatny, zatem placówka, w której są realizowane działania projektowe nie ponosi żadnych kosztów;
- szkolenie angażuje całą społeczność szkolną;
- warsztaty prowadzone są przez wyszkolonych trenerów z zakresu cyberbezpieczeństwa z trzema grupami: uczniów, nauczycieli i rodziców;
- uczestnicy projektu mogą skorzystać z pakietu materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z TIK;
- promocja szkoły na stronach internetowych fundacji.
Do naszej szkoły przyjechała trenerka - emisariusz BEZPIECZNEGO INTERNETU Anna Dras i poprowadziła warsztaty dla uczniów z klas IV i II gimnazjum. Tematyka warsztatów to:
Kl. IV – „Mój wizerunek w Internecie”
Kl. II gimnazjum – „Ochrona wizerunku w sieci”.
Odbyły się także warsztaty dla rodziców:
uczniów kl. IV – „Cyfrowe narracje – zróbmy coś razem!”
uczniów kl. II gimnazjum – „E – zagrożenia”.
Nauczyciele uczący w naszej placówce wzięli udział w warsztatach z zakresu zagrożeń w sieci.
Link: https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559645344064266
Nasze przedsięwzięcia z zakresu cyberbezpieczeństwa są różnorodne. Prezentujemy najważniejsze.
1) Uczniowie kl. II gimnazjum realizują obowiązkowy projekt gimnazjalny pt. „Ósemkowe dzieci sieci” – czy są bezpieczne w Internecie?” Główne cele tego projektu to: zwiększenie świadomości uczniów i ich rodziców na temat zagrożeń internetowych, promowanie bezpiecznego serfowania po sieci. Nasi uczniowie z sp jak i gimnazjum odpowiedzieli już na pytania zawarte w ankiecie on – line, którą opracował zespół projektowy: http://www.sp8chelm.pl/, https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbBNmaZGsQImPGJcXtuceP70-2AFSsZrUDhLPoFI0nLtt_Fg/viewform?embedded=true
Aktualnie opracowywane są wyniki ankiety.
2) O cyberbezpieczeństwie można wypowiedzieć się artystycznie i twórczo. Grafiki komputerowe zwracają uwagę na właściwe zachowania w cyberprzestrzeni.
3) Uczniowie oprócz wiedzy zdobytej podczas zajęć komputerowych, informatyki czy zajęć rozwijających zainteresowania komputerowe w pracowni informatycznej czy Centrum Multimedialnym poszerzają swoje wiadomości i umiejętności na platformie e-learningowej i zdobywają dyplomy w kursach on – line organizowanych przez np. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Komiksy ze strony Cybernautów są atrakcyjną formą doskonalenia się i uczniowie chętnie do nich zaglądają – w każdej grupie wiekowej,
np.
Link: https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559723714056429
Z takiej formy doskonalenia się korzystają również rodzice naszych uczniów, jak i nauczyciele.
Link: https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559733260722141
Rodzice zdobywają wiedzę ze strony internetowej Cybernautów, rozwiązują quiz http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/rodzice/.
4) Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniowie rozmawiali o zagrożeniach wynikających z braku programu antywirusowego w komputerze czy smartfonie. Wykazując się kreatywnością przedstawiali swoje wizje wirusa komputerowego.
Link: https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559750170720450
5) Tradycyjne formy prezentowania wiedzy to plakaty.
Link: https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559752300720237
6) Promocję be zpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii podkreślają Ósemkowi Cyberstrażnicy Sali Informatycznej 24 c. Wykonali je uczniowie kl. III gimnazjum na zajęciach technicznych. Wykorzystali przy tym części z komputerów, telewizorów, odbiorników radiowych, agd, itp. CYBER - UPCYCLING!
Link:
https://www.facebook.com/SzkolaPodstawowaNr8wChelmie/photos/?tab=album&album_id=1559757690719698
Według pani A. Kowalewskiej – nauczyciela informatyki - projekt “Cybernauci” to w dzisiejszych czasach konieczność. Bezpieczeństwo w sieci jest priorytetowym zagadnieniem nie tylko omawianym na informatyce. Rozwój IT, łatwy i szybki dostęp do Internetu – w szkole, domu, własnym telefonie zmusza dorosłych, dzieci i młodzież do bezpiecznych zachowań. Musimy chronić swoje dane, wizerunek, kontakty, prywatność. I ten projekt, jego trenerzy edukują uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Poprzez różnorodne, ciekawe warsztaty integrują też całe społeczności szkolne.
W placówce promocję bezpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii podkreślają Ósemkowi Cyberstrażnicy Sali Informatycznej 24 c. Wykonali je uczniowie kl. III gimnazjum na zajęciach technicznych. Wykorzystali przy tym części z komputerów, telewizorów, odbiorników radiowych, agd, itp. CYBER - UPCYCLING!
I jeszcze jeden plus – to inicjatywa bezpłatna.
https://cybernauci.edu.pl/szkoly-o-nas/
https://cybernauci.edu.pl/o-projekcie/