Uczniowie i uczennice klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie pod opieką pani Marzeny Boćwińskiej uczestniczyli w spotkaniu z panem Davidem Hadadem, wnukiem Sendera Gutenberga, potomkiem rodziny Gutenbergów z Chełma.
Wydarzenie to otwiera realizację projektu w ramach konkursu grantowo-stypendialnego Fundacji Forum Dialogu pn. „Chełm w sercu. Przeszłość. Pamięć. Przyszłość”. Młodzież z Ósemki miała niebywałą okazję poznać nie tylko historię rodziny Gutenbergów, ale także metody, które David Hadad zastosował w swoich poszukiwaniach genealogicznych, ale także doskonalić swoje kompetencje językowe, ponieważ spotkanie odbywało się w języku angielskim.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej to święto państwowe w Polsce, obchodzone corocznie 24 marca. Zostało ustanowione w 2018 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, aby upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
Data obchodów nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 24 marca 1944 roku, kiedy to niemieccy żandarmi zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci – za ukrywanie ośmiorga Żydów.
Uczniowie klas 8b, 8c oraz 7c pod opieką pań: Agaty Wojtasiuk, Beaty Folusz i Anny Marciniak-Marek wysłuchali historii Ireny Sendlerowej - „Anioła z getta warszawskiego” oraz rodzin Ulmów, Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów i Kosiorów, którzy oddali życie za ukrywanie swoich żydowskich przyjaciół, stając się symbolem polskiej solidarności i heroizmu, symbolem odwagi i bezinteresownej pomocy w obliczu okrucieństwa. Spotkanie miało na celu uczczenie pamięci o tych wyjątkowych bohaterach.
Tę wyjątkową lekcję historii przeprowadziła pani Marzena Boćwińska – nauczycielka języka polskiego, edukatorka Holokaustu, Liderka Forum Dialogu.