Szanowni Rodzice!
Sytuacja, w której się obecnie znaleźliśmy postawiła przed nami nowe wyzwanie, którym jest zorganizowanie nauki i pracy one-line. Szkoła dokłada wszelkich starań, by przebiegała ona jak najlepiej i przynosiła oczekiwane efekty. W prawidłowym przebiegu zdalnego nauczania ważna jest też Państwa rola, ponieważ współpraca nauczycieli i rodziców jest podstawą sukcesu dziecka.
Zdalne nauczanie nie zwalnia rodzica z dotychczasowego obowiązku kontrolowania przebiegu nauki swojego dziecka, a w obecnej sytuacji nakłada na niego wręcz nowe zadania, którymi są:
- zapewnienie odpowiednich warunków do nauki,
- dopilnowaniu tego, żeby dziecko w odpowiednim momencie usiadło przed komputerem i uczestniczyło w zajęciach,
- zapanowanie nad dyscypliną pracy dziecka i udzielanie nauczycielom informacji zwrotnych o przebiegu uczenia się.
Rodzic nie staje się nauczycielem, tylko organizatorem pracy dziecka. Stwarza mu odpowiednie warunki, wspiera i motywuje.
Nauczyciele natomiast odpowiadają za stronę merytoryczną procesu nauczania, czyli dostarczają odpowiednie materiały, planują odpowiednie zadania, realizują treści nauczania.
Rodzic musi pamiętać, że jego rola nie polega na tym, by wyręczać dziecko w nauce. Ono powinno samodzielnie wykonywać zdania ustalone przez nauczycieli.
Nauczycielom zależy bardzo na informacji zwrotnej poprzez dziennik elektroniczny, e-mail, czy telefon, jak dziecko sobie radzi i czy rzeczywiście wykonuje w sposób swobodny szkolne zadania.
Problemem, który spędza sen z powiek większości rodziców jest to, czy dzieci zostawione same w domu w ogóle się uczą? Czy w trakcie kilkugodzinnej nauki online rzeczywiscie angażują się w naukę, wynoszą coś z zajęć, a potem sumiennie i samodzielnie odrabiają pracę domową?
Aby zapobiec tego rodzaju problemom przekazujemy kilka porad ułatwiajacych organizację i nadzorowanie nauki zadalnej w domu. Rodzicu:
- zaplanuj z dzieckiem Wasz dzień pracy,
- bądź w kontakcie z nauczycielami,
- zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się,
- pomagaj, ale nie wyręczaj, zachęcaj do samodzielnej pracy,
- nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach
- rozmawiaj o uczuciach dziecka,
- pozostań w stałym kontakcie z wychowawcą i nauczycielami, udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły,
- zgłaszaj szkole na bieżąco trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka,
- bądź konsekwentny w działaniu, nie ulegaj dziecku, bo Ty jesteś za niego odpowiedzialny,
- ustalaj granice, których nikt nie może przekraczać.
Wyjaśnijcie Państwo dziecku, że teraz tak wygląda jego kształcenie. To nie ferie ani wakacje. Czas jaki dotąd przeznaczony był na lekcje w szkole teraz trzeba przenieść na warunki domowe. Jeśli na przykład w poniedziałek w planie było 5 lekcji – mniej więcej tyle samo czasu należy poświęć na naukę, powtarzanie itp. tyle że w domu. Pomóżcie dziecku zaplanować i zorganizować ten czas.
Liczymy na Państwa wyrozumiałość w tym trudnym czasie, ale przede wszystkim na stałą współpracę z nauczycielami oraz konsekwentne działania w motywowaniu dzieci do systematycznej i samodzielnej nauki. Prosimy też o informację zwrotną o zaistniałych trudnościach związanych z nauczaniem zdalnym.
Pedagodzy szkolni