Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniach 7-8 maja uczniowie kl. V b, V c, V e, VI c wraz z nauczycielami: p. Marzeną Chrabąszcz, p. Agnieszką Szczepanik, p. Marleną Wojciechowską-Przysuchą i p. Pawłem Rachubikiem, przebywali na południu Polski podziwiając historyczne miasto Kraków oraz zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Odwiedzili również Park Rozrywki Energylandia.
Podczas pierwszego dnia wycieczki szkolnej, nasi podopieczni zwiedzili jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim. Górujące nad zakolem Wisły skaliste wzniesienie od wczesnego średniowiecza było siedzibą świeckiej i duchownej władzy w państwie. Zamek był symbolem państwowości i siedzibą królów polskich. Ósemkowicze poznali Katedrę Królewską, w której dokonywały się najważniejsze ceremonie państwowe: koronacje, śluby, chrzty i pogrzeby królewskie. Uczniowie zwiedzili groby królewskie, krypty w podziemiach katedry. Podziwiali Kaplicę Świętokrzyską wzbogaconą malarstwem ruskich twórców, ze wspaniałym nagrobkiem króla Kazimierza Jagiellończyka wyrzeźbionym przez Wita Stwosza, uznawanym za arcydzieło sztuki późnogotyckiej. Wśród licznych kaplic Katedry Wawelskiej szczególną uwagę uczniów zwróciła kaplica ufundowana przez króla Zygmunta I Starego zwana Kaplicą Zygmuntowską. Uczniowie oglądali trumny i sarkofagi królewskie, jako prawdziwe arcydzieła sztuki odlewniczej. Uczestnicy wycieczki z szacunkiem spoglądali na groby polskich bohaterów: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki oraz generała Władysława Sikorskiego, wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, a także śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Odkrywając historyczne miejsca nasi uczniowie pokonali wiele schodków starej wieży obronnej, by zobaczyć odlany w Krakowie w 1520 roku Królewski Dzwon Zygmunt. Zwiedzili też Smoczą Jamę - jaskinię w zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza związaną z legendą o smoku i założycielu Krakowa, księciu Kraku. Wychodząc z jaskini uczniowie stanęli przed rzeźbą Smoka Wawelskiego. Po opuszczeniu Wawelu miłe chwile w dawnej stolicy Polski uczestnicy wycieczki spędzili zwiedzając Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan, Pomnik Grunwaldzki.
Wieczorem uczniowie pojechali do kopalni soli w Wieliczce, w której pokonując ok. 800 schodów zwiedzili kręte korytarze, wykute w soli piękne komory, unikalne rzeźby, podziemne jeziora, konstrukcje ciesielskie. Szczególnie urokliwa dla zwiedzających okazała się Kaplica św. Kingi z solnymi dziełami sztuki, a także świetlny spektakl nad brzegiem solankowego jeziora, okraszony muzyką Fryderyka Chopina. Pobyt w kopalni zakończył się wyjazdem windą na powierzchnię. Drugiego dnia wycieczki szkolnej uczniowie odwiedzili Energylandię, największy Park Rozrywki w Polsce. Do dyspozycji było kilkadziesiąt atrakcji, które zapewniły niezapomniane przeżycia uczniom oraz organizatorom wycieczki.

  • received_2193491840737418
  • received_359988218194288
  • received_426365698141392
  • received_352402608812386
  • received_689567041459339
  • received_1531419496989152
  • received_296928137897127
  • received_577751429384004
  • received_2268599143357922
  • received_2346658408905191