Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wirskiBolesław Zygmunt Wirski (6 II1900 – 29 VII1972) - nauczyciel wychowania fizycznego w Państwowym Seminarium Nauczycielskim i Gimnazjum im. S. Czarnieckiego w Chełmie.
Podczas I wojny światowej brał czynny udział w rozbrajaniu przez Polską Organizację Wojskową garnizonu niemieckiego oraz w potyczkach z Niemcami w okolicach Międzyrzecza Podlaskiego, Białej Podlaskiej i Brześcia. Wraz ze szkolnymi kolegami pozostał w formującym się Wojsku Polskim.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej został powołany do pomocniczej służby wojskowej.
Bolesław Wirski był wzorowym nauczycielem wychowania fizycznego. Kochał młodzież szkolną, a ona darzyła go szacunkiem i sympatią. Ceniony jako doskonały metodyk w swojej specjalności, prowadził kursy i konferencje dla nauczycieli wychowania fizycznego. Lekcje jego nigdy nie były nudne, gdyż starał się je urozmaicać, by słuchaczy zainteresować i zmusić do uwagi - zazwyczaj kończył je śpiewem. Był entuzjastą narciarstwa.
Poza pracą zawodową oddawał się z zapałem działalności społecznej. Stale opiekował się drużyną harcerską w swojej szkole, prowadził z uczniami zajęcia świetlicowe, organizował naukę tańców narodowych. Z reguły powierzano mu organizację uroczystości szkolnych. Często prowadził wycieczki krajoznawcze i organizował obozy wychowania fizycznego. Cechowała go życzliwość dla ludzi, wyrozumiałość, pracowitość, uczynność i pogoda ducha.
Posiadał odznaczenia: Medal Niepodległości, Medal za Ofiarną Pracę, Srebrny Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1982 r. Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie otrzymała imię Bolesława Zygmunta Wirskiego. W tym samym roku jego imię otrzymała również ulica w osiedlu ,,Słoneczne”, a w 1984 r. Zarząd Wojewódzkich Szkolnych Zespołów Sportowych w Chełmie wydał medal pamiątkowy z jego popiersiem.